Світлодіодні стрічки - одна з найбільш популярних систем освітлення, що відрізняється компактним розміром, різноманітної конфігурацією і низькою витратою електроенергії. У зв'язку з цим у багатьох користувачів України виникає питання, на який термін експлуатації розраховані діоди і чи можна його продовжити.

Від чого залежить термін служби світлодіодної стрічки?

Одним з факторів, що впливають на тривалість роботи світлодіодів, є колір. В каталозі Modern Light або будь-якого іншого сайту немає світильників з природним білим світлом. Природним шляхом вирощуються тільки кристали жовтого, зеленого, синього і червоного кольору. Білий колір отримують з синього світлодіода, всередину якого поміщають жовтий люмінофор. Через це білі діоди вважаються недовговічними.

На тривалість роботи LED-пристрої також впливає потужність, якість використовуваних матеріалів, технологія виробництва.

Середній термін служби світлодіодних стрічок

Для початку розглянемо звичайну лампу розжарювання. Термін її служби починається в момент вкручування в світильник і закінчується перегоранням. Він може тривати як 15 хвилин, так і 15 років. Але в середньому такий прилад розрахований на 1000 годин роботи.

На відміну від ламп розжарювання діоди не перегорають, а тьмяніють. З моменту їх підключення до повного загасання може пройти кілька років. Це пояснюється наявністю домішок, які змінюють структуру кристала. В результаті випускається їм енергія перетворюється не в світло, а в тепло. Саме тому термін служби світлодіодної стрічки - це період, що починається в момент її першого підключення і закінчується зниженням яскравості на 30%.

Тести, проведені на пристроях SMD 5050, показали, що:

  • термін служби білого світлодіода - 50000 годин (через 15000 годин яскравість падає на 35%);
  • термін служби зеленого і синього світлодіода - 70000 годин (через 25000 годин яскравість падає на 15%);
  • термін служби жовтого і червоного світлодіода - 90000 годин.

Білі діоди служать набагато менше. Це обумовлено наявністю все того ж люмінофора, який погіршує теплові характеристики світлодіодних кристалів.

Як збільшити термін служби світлодіодів?

Виробники гарантують не менше 100000 годин роботи світлодіодної стрічки. Щоб продовжити цей термін або хоча б не зменшити його, необхідно:

  • купувати виключно сертифіковані LED-пристрої;
  • звертати увагу на конструкцію і технологію виготовлення;
  • правильно проектувати систему освітлення;
  • дотримуватися правил експлуатації і рекомендації виробника.

Крім того, в приміщеннях, в яких будуть використовуватися діоди, необхідно підтримувати оптимальну температуру, вологість, чистоту і вентиляцію повітря.
Незважаючи на поширену думку, світлодіодні стрічки - це не «вічний» джерело світла. Перш ніж замовити їх, потрібно зрозуміти, що ресурс у них обмежений. Тому щоб зберегти або навіть збільшити його, слід дотримуватися правил експлуатації і рекомендації виробника.